Mai jos, găsiți meniul săptămânii trecute, cu explicațiile aferente + rețetele (acolo unde este cazul). Disclaimer-ul de mai jos nu se aplică în totalitate, pentru că Antonia este în vacanță.
La final, v-am lăsat și preparatele pe care le-am avut în meniu în weekend.
Scurt disclaimer
În general, meniurile pe care le postez cuprind preparatele din timpul săptămânii anterioare, de luni până vineri. Uneori, veți găsi menționate și preparatele din weekend.
Acolo unde vedeți mai multe preparate la o masă, ele sunt servite în funcție de preferințe, pentru că uneori mâncăm diferit. De obicei, precizez cine ce mănâncă.
Horațiu și Antonia servesc prânzul la pachet (pentru mâncarea caldă folosesc cutii izoterme).
În mare parte, gustările sunt cele pe care Antonia le servește la școală, dar aș vrea să adaug aici și gustările servite dupămasa.
Meniurile noastre sunt 100% fără gluten (Antonia are boala celiacă).
Nu sunt nutriționist și nu pretind că împărtășesc meniuri perfecte. Meniurile le încropesc pentru familia mea și le postez pentru a vă oferi un strop de inspirație.
Mai jos, găsiți detaliile despre meniul acestei săptămâni și link-urile spre majoritatea rețetelor din meniu.
Mic dejun
Luni
♦ Ou fiert + cottage cheese + cracker + roșii și castraveți (pt. mine). Pe blog, aici, găsiți câteva exemple de crackerși fără gluten.
♦ Ou fiert + sandwich cald cu cașcaval (pe pâine de ovăz cu sorg și hrișcă) + roșii și castraveți (pt. Antonia).
Marți
♦ Budincă de mei. Pe blog, găsiți mai multe rețete de budincă de mei. Cel mai des fac varianta de budincă de mei cu ricotta, îndulcită cu banană.
Miercuri
♦ Budincă de mei (pt. Antonia).
♦ Budincă proteică cu granola, afine și caise (pt. mine).
Joi
♦ Ouă la tigaie cu telemea, roșii și castraveți (pt. mine).
♦ Ou la tigaie + pâine (de ovăz cu sorg și hrișcă) cu brânză pufoasă (de la Delaco), roșii și castraveți (pt. Antonia).
Vineri
♦ Iaurt grecesc cu granola, cereale (inelușe cu miere de la Republica Bio), afine și caise. Aici găsiți inelușele crocante cu miere, fără gluten. Cu codul FLAVIA10, aveți 10% reducere la toate produsele la preț întreg pe care vă doriți să le comandați de pe site-ul celor de la Republica Bio.
Gustare + desert
În această perioadă, gustările din fiecare zi sunt formate preponderent din fructe de sezon.
Săptămâna aceasta, ca desert am avut monoporții cu blat de cacao, cremă de mascarpone și zmeură, pregătite pentru o aniversare la care a participat Antonia + pentru musafirii pe care i-am avut duminică.
Prânz
Luni
◊ Ciorbă de perișoare. Eu o fac cu muuulte perișoare. 🙂
Marți
Miercuri
◊ Ciorbă de perișoare (pt. Horațiu).
◊ Orez cu legume și creveți gătiți cu unt și usturoi (pt. mine și Antonia).
Joi
◊ Orez cu legume (mazăre și morcovi) și piept de pui.
Vineri
◊ Paste cu somon și dovlecel (pt. mine și Antonia).
Cină
Luni
♦ Lipii cu pui/mici (am „reciclat” carnea rămasă din weekend) cu salată și legume (roșii, castraveți, porumb, măsline). Revin cu rețeta de lipii fără gluten.
Marți
♦ Omletă simplă cu telemea și salată (baby spanac, salată iceberg, roșii, castraveți, ceapă verde, măsline, porumb) cu semințe de susan (pt. mine + Horațiu).
♦ Omletă umplută cu cașcaval și salată (baby spanac, salată iceberg, roșii, castraveți, ceapă verde, măsline, porumb) cu semințe de susan (pt. Antonia).
Miercuri
♦ Orez cu legume și creveți (pt. Horațiu).
♦ Bruschete (pe pâine de ovăz cu sorg și hrișcă) cu mozzarella, roșii și pesto (pt. mine + Antonia).
Joi
♦ Am mâncat cina și joi, dar am uitat complet să-mi notez în meniu.
Vineri
♦ Salată cu cartof dulce, porumb, orez cu legume și piept de pui (am „reciclat” orezul și puiul rămas) – pt. Antonia.
♦ Salată de paste cu ton, feta și legume (ceapă verde, porumb, fasole roșie, roșii, ardei).
În weekend
Sâmbătă
Mic dejun → Terci de ovăz îndulcit cu banană cu unt de arahide, scorțișoară, afine și caise.
Prânz → Aripioare de pui rumenite la airfryer cu cartofi la cuptor.
Cină → Pizza
Duminică
Mic dejun → Iaurt grecesc cu granola, cereale (inelușe cu miere de la Republica Bio), afine și caise.
Prânz → Platou rece (cea mai bună variantă atunci când avem musafiri):
- frigărui cu mozzarella și roșii cherry
- pastă de sardine cu ou fiert
- salată de vinete
- salată de vinete cu dovlecel și ou fiert
- salată orientală de cartofi (cu multe legume)
- salată de cartofi dulci cu feta
- gofre cu spanac și feta servite cu cremă de brânză, somon afumat și roșii
- rulouri din piept de pui învelite în bacon
- telemea, cașcaval, slănină cu usturoi, salam cu șuncă
Cină → Seara am mâncat tot de pe platou.
Sper să găsiți inspirație în meniul nostru și/sau în meniurile anterioare!
Vă stau la dispoziție dacă aveți întrebări. ![]()
Dacă găsiţi pe blog articole interesante de citit, nu le ţineţi doar pentru voi :), daţi like paginii de Facebook şi/sau abonaţi-vă la newsletter-ul blogului pentru a nu pierde ultimele articole. Încerc să fiu prezentă şi pe Pinterest şi Instagram.




