Îmi plac mesele simple, gustoase, gătite fără prea mult efort. Aceste coaste de porc se încadrează cu succes în această categorie. 

Coastele sunt marinate într-un amestec de condimente menit să le aromatizeze și să le frăgezească. Apoi, sunt gătite lent, la slow cooker, până carnea se desprinde extrem de ușor de pe os. 

Mai jos, vă las rețeta completă și modul de preparare. 

 

Ingrediente: 

  • o bucată scăricică de porc de aprox. 1kg

 

Pentru marinadă

  • sare
  • piper
  • boia afumată
  • 1-2 lg muștar
  • 2-3 lg ulei de măsline

 

Pentru sos

  • 2-3 lg sos de soia
  • 1 lg ketchup
  • 1 lgță miere

+ sare de mare

 

Mod de preparare: 

 

Pasul 1

Am împărțit scăricica de porc în 5 bucăți și am uns fiecare bucată cu marinada obținută din sare, piper, boia afumată, muștar și ulei de măsline. Eu am lăsat carnea la marinat peste noapte, la frigider, dar o puteți lăsa și pe o durată mai scurtă de timp.

 

Pasul 2

A doua zi, am pus carnea la gătit în multicookerul cu gătire sub presiune de la Instant Pot. Varianta mini, una dintre cele pe care le am, are o capacitate de 3,8l și îmi este perfectă pentru gătirea cărnii.

Am adăugat 100-150 ml de apă în vasul multicookerului, am adăugat bucățile de carne și am setat oala pe funcția slow cook (gătire lentă), timp de 4 ore. Din acest moment, am putut să-mi văd de treabă, pentru că oala nu necesită niciun fel de supraveghere. Acesta este unul dintre motivele pentru care îmi plac aceste oale inteligente: mă ajută să economisesc timp. 

 

Pasul 3

Între timp, m-am ocupat de sosul cu care urma să ung carnea după gătire. Într-un bol, am amestecat sosul de soia cu ketchupul și cu puțină miere. 

Când carnea a fost gătită, am așezat bucățile într-o tavă și, cu ajutorul unei pensule, am uns-o cu amestecul obținut. Apoi, pentru un plus de rumenire, un pas absolut opțional, am dat carnea la cuptor timp de 10 minute, cu ventilația pornită, la 200°C. La final, am presărat deasupra puțină sare de mare. 

 

 

 

Costele au ieșit foarte fragede și gustoase. Le-am servit cu cartofi gătiți la cuptor, murătură de sfeclă și salată de ardei copți. 

 

Sper ca rețeta aceasta să vă inspire!

Aștept să-mi dați de veste dacă o încercați și voi. 

 

 

 


Dacă găsiţi pe blog articole interesante de citit, nu le ţineţi doar pentru voi :), daţi like paginii de Facebook şi/sau abonaţi-vă la newsletter-ul blogului pentru a nu pierde ultimele articole. Încerc să fiu prezentă şi pe Pinterest şi Instagram.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *