Photo by Andrea Piacquadio (Pexels.com)

 

Era mai bine să spun hate-ul – între frustrare, răutate, lipsă de empatie, de educație și de multe altele, dar aș fi ajuns la un titlu kilometric.

Mediul online a devenit terenul preferat al unor oameni, deloc puțin, unde au ajuns să își manifeste mojicia fără filtre și perdele. Fiți siguri că nu ar face-o față în față, având în fața lor, în carne și oase, ținta hate-ului.

Hate-ul nu are vârstă. Pornește de la copii și se propangă și în rândul bunicilor, oameni ajunși la o anumită vârstă care se presupune că ar fi trebuit să le fi adus înțelepciune.

Hate-ul nu ține de clasă socială, situație financiară ori de nivelul de educație. Hate-ul vine din absolut toate segmentele de populație.

 

Și, totuși, de ce oamenii lasă (cu atâta ușurință) comentarii negative pe internet?

 

Ar fi mai multe motive … Le expun mai jos. Ordinea lor este aleatorie. 

Nr. 1 – Anonimatul și lipsa consecințelor. Unii oameni au impresia că pot scrie ce vor ei pe internet fără ca asta să aibă vreo consecință. Lipsa emoțiilor imediate din partea omului „atacat” le dă falsa impresie că dincolo de ecran este vreo stană de piatră ori vreun robot pentru care negativitatea asta nu lasă nicio urmă.

 

Nr. 2 – Frustrarea și nefericirea. Comentariile de hate au devenit o modalitate de descărcare a balastului emoțional, a frustrărilor personale. Indiferent de care parte a baricadei sunteți, țineți minte că aceste comentarii sunt despre omul care le „rostește”, nu despre cel care le primește.

 

Sursa foto: Pexels.com

 

Nr. 3 – Nevoia de atenție și validare. Prin comentarii șocante sau dure, unii caută atenția celorlalți, indiferent de natura ei. Vor să provoace reacții, să fie băgați în seamă, pentru că, de cele mai multe ori, nu primesc atenție în viața reală.

 

Nr. 4 – Invidia. Bat-o vina! Succesul, frumusețea, popularitatea, aprecierea altora dezvoltă, în cazul unora, sentimentul de inferioritate. Hate-ul devine un soi de unealtă pentru a-l coborî pe celălalt la nivelul lor sau mai jos.

 

Nr. 5 – Efectul de turmă, un soi de apartenență la grup. Zice unul, zic și alții 10. Dacă unul lasă un comentariu negativ, se simt și alții încurajați să o facă.

 

Nr. 6 – Lipsa empatiei și a educației emoționale. Unii oameni își gestionează sau, mai bine zis, nu știu să își gestioneze emoțiile, cu atât mai puțin înțeleg ideea de feedback sau opinie constructivă. Mai mult, nu măsoară impactul real al cuvintelor lor.

 

Nr. 7 – Dezumanizarea online-ului. Online, oamenii par mai puțin reali. Unii uită cu o ușurință fantastică faptul că dincolo de ecran sunt oameni cu bune și cu rele, cu familii, cu bucurii și suferințe.

 

Nr. 8 – Înțelegerea diferită a asumării. „Dacă activezi în online, îți asumi!”

Ce să își asume o persoană publică sau un om activ în mediul online?! Hate-ul?! Niciodată! Una este să îți asumi părerile diferite, expuse în mod civilizat ori un feedback constructiv și alta este să îți asumi „umplerea frigiderului” și „băgarea în casă” a tuturor morților și răniților (ca să mă exprim poetic).

 

Nr. 9 – Trollingul și plictiseala. Oamenii cu vieți care au sens nu au vreme de comentarii negative pe internet și știu că internetul nu este locul în care să se debaraseze de deșeurile emoționale. Dar mai sunt și acei oameni prea puțin ocupați cu viețile personale, care se plictisesc. Din plictiseală, iubesc să genereze scandaluri și reacții în online cu scopul de a-și mai condimenta viața anostă. Apoi, mai sunt și acei trolli care provoacă ceartă în mod intenționat, pentru amuzament sau manipulare.

 

Așadar, comentariile negative nu vin de la oameni inteligenți cognitiv și emoțional, de la oameni a căror vieți au scop și sens, de la oameni cu sufletul bun și cald. Hate-ul vine de la toți ceilalți … și mă îngrijorează cât sunt de mulți.

 

 

 

 

Alte articole de citit atunci când ne petrecem timpul printre oameni, pe internet sau în afara lui: 

 

 

 


Dacă găsiţi pe blog articole interesante de citit, nu le ţineţi doar pentru voi :), daţi like paginii de Facebook şi/sau abonaţi-vă la newsletter-ul blogului pentru a nu pierde ultimele articole. Încerc să fiu prezentă şi pe Pinterest şi Instagram.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *